Podróże w pandemii Covid-19 – 10 kroków do spokojniejszego urlopu (część II)

Pierwszy kwartał każdego roku to czas, w którym mierzymy się z realizacją noworocznych postanowień. Wiele z nich dotyczy podróży, a że zimowa aura w Polsce potrafi być bardzo kapryśna, jednym marzą się w tym czasie zaśnieżone alpejskie stoki, inni chcą chłonąć atmosferę zagranicznych metropolii, jeszcze inni widzą siebie pod palmą na upalnej, rajskiej plaży. Niezależnie, czy wybierają Państwo eksplorację świata na własną rękę, czy też decydują się Państwo na wykupienie zorganizowanego wyjazdu w biurze podróży, przed udaniem się na zagraniczny urlop, warto zapoznać się z zasadami, które pozwolą dobrze przygotować się do wyjazdu i ograniczyć niepotrzebny stres związany z podróżowaniem w czasie pandemii Covid-19. W drugiej części artykułu przeczytają Państwo o rodzajach testów Covid-19 i ich ważności oraz o dodatkowych wymogach związanych z wyjazdem i powrotem z zagranicy. Zapraszamy również do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu dostępną tutaj.

 

6. Test testowi nierówny

Większość z nas dobrze wie, że istnieją dwa podstawowe rodzaje testów wykrywających zakażenie koronawirusem: tańszy, jednakże mniej dokładny test antygenowy oraz droższy, ale znacznie bardziej precyzyjny test PCR. Wiemy również, że w przypadku wątpliwości co do wyboru testu, zawsze lepiej jest wykonać powszechnie uznawany test PCR. Niestety w przypadku podróży ta wiedza może okazać się niewystarczająca. W związku z pojawiającymi się przypadkami podrabiania bądź przerabiania wyników testów PCR, w celu uzyskania pewności, że test jest autentyczny, część krajów wprowadziła wymóg okazywania wyników testów RT-PCR z kodem QR. Jeżeli zatem wybieramy się do kraju, który przyjął taki wymóg, wybierając laboratorium, w którym chcemy wykonać test, zwróćmy uwagę, czy zamieszcza ono kod QR na wyniku. Idealnie, kod QR powinien odsyłać do wyniku badania, natomiast praktyką jest umieszczanie przez laboratoria kodów QR do ich stron internetowych. Będąc już w laboratorium, nawet jeśli na myśl o pobraniu próbki z nosogardła oblewa nas zimny pot, dobrze zastanówmy się przed zdecydowaniem się na test PCR ze śliny. Przy wjeździe do naszej destynacji podróży może spotkać nas niemiła niespodzianka i nasz test nie zostanie zaakceptowany. Wybierając się na wymaz, pamiętajmy też o zabraniu ze sobą tego dokumentu tożsamości, którym mamy zamiar posługiwać się w czasie podróży – jeśli wybieramy się poza strefę Schengen zawsze będzie to paszport.

 

7. Gdy „matematyka się nie zgadza”, czyli kiedy wykonać test

Na świecie brak jest porozumienia między państwami w zakresie ważności wykonanego testu. Najczęściej ważność testu to 48, 72 lub 96 godzin od chwili pobrania próbki (nie od przeprowadzenia badania próbki w laboratorium). Często ważność pobranej próbki uzależniona jest również od tego, ile trwa nasz lot. Niektóre państwa będą liczyć ważność testu od chwili planowanego wylotu samolotu, a inne od godziny planowanego przylotu do miejsca docelowego. Przy dłuższych lotach może to zrobić ogromną różnicę. Zwróćmy też uwagę, że czasem np. 72 h, to tak naprawdę tylko 69 albo i mniej godzin. Przykładowo, jeżeli kraj naszej destynacji ogranicza ważność testów do 72 godzin przed przylotem, różnica czasu w państwie, do którego się wybieramy to 3 godziny w przód, przylot planowany jest na piątek na godzinę 10:00 rano czasu lokalnego, to test powinniśmy wykonać nie wcześniej niż we wtorek o godzinie 10:00 rano czasu polskiego, a więc nie na 72, lecz 69 godzin przed przylotem. W przypadku wykonania testu o godzinie 7:00 rano czasu polskiego (10:00 rano w państwie docelowym), jest bardzo prawdopodobne, że linie lotnicze odmówią wpuszczenia nas na pokład samolotu.

 

8. Szczepienie i test to nie wszystko

Poza takimi wymogami jak okazanie dowodu zaszczepienia przeciwko Covid-19 oraz wykonanie testu na koronawirusa, większość państw przed wjazdem, wymagać będzie od nas okazania wypełnionych formularzy wjazdowych, a najczęściej również wygenerowanych na ich podstawie kodów QR. Zwykle taki formularz należy wypełnić na odpowiednią liczbę godzin przed wylotem lub przylotem. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, bo w przypadku, gdy nie zmieścimy się w wyznaczonym limicie czasowym, albo pojawią się problemy techniczne z zatwierdzeniem formularza czy uzyskaniem kodu QR ryzykujemy, że wymarzony urlop spędzimy w domu. Sprawdźmy też, czy linie lotnicze nie wymagają od nas wypełnienia dodatkowych dokumentów. Część państw wymaga również od osób wjeżdżających, aby przez cały okres pobytu posiadały ubezpieczenie na wypadek zachorowania na Covid-19. Niezależnie od tego, czy lecimy w miejsce, w którym jest to obowiązkowe, pamiętajmy o tym, że w przypadku zachorowania na Covid-19, ale też na jakąkolwiek inną chorobą, leczenie za granicą może być bardzo drogie. Sprawdźmy, czy ubezpieczenie chroni nas na wypadek uzyskania pozytywnego wyniku testu jeszcze w Polsce. Dokładnie przyjrzyjmy się, czy zakres ubezpieczenia obejmuje również objęcie nas kwarantanną po kontakcie z osobą zakażoną. Chociaż np. Malediwy są piękne, to konieczność spędzenia na kwarantannie dodatkowych kilkunastu dni, na nasz własny koszt, może przyprawić nas o ból głowy.

 

9. Powrót z wakacji

Przed powrotem do Polski pamiętajmy o wypełnieniu Karty Lokalizacji Podróżnego. Sprawdźmy również, czy mamy obowiązek wykonania testu przed przekroczeniem polskiej granicy. Tego rodzaju testy można obecnie wykonać na lotniskach, co może jednak wiązać się ze spędzeniem nawet kilku godzin w kolejce. Hotele czy biura podróży często oferują możliwość wykonania testu przed wylotem do Polski, jednakże, jeśli mamy wątpliwości, co do jakości wyników wykonywanych testów, zastanówmy się czy warto ryzykować izolację w państwie naszej podróży. Część linii lotniczych latających do Polski wymaga wykonania testów antygenowych lub RT-PCR przed wejściem na pokład samolotu – w takiej sytuacji nie unikniemy wykonania testu za granicą.

 

1o. Podróżniczy savoir-vivre

Niezależnie, od tego, dokąd lecimy, pamiętajmy o podróżniczym savoir-vivre. Do podróży w czasie pandemii podchodźmy jak do poznawania nowych kultur – nie musimy zgadzać się z sensem wszystkich zasadami, ale traktujmy siebie z szacunkiem. Jeśli dobrze przygotujemy się do wyjazdu jest duża szansa, że do wszystkich nakazów, zakazów i restrykcji podejdziemy ze spokojem i nie zepsują nam one urlopu.

 

Zapraszamy Państwa również do zapoznania się z pierwszą częścią artykułu, w której przeczytają Państwo m. in. o tym czym kierować się przy wyborze miejsca podróży w czasie trwania pandemii, kiedy i gdzie weryfikować informacje oraz jak wygenerować odpowiedni certyfikat zaszczepienia.

 

W przypadku, gdy korzystają Państwo ze zorganizowanych form podróży, to na organizatorze podróży spoczywają określone obowiązki związane z poinformowaniem Państwa o zasadach związanych z podróżowaniem oraz zapewnieniem warunków podróży i zakwaterowania zgodnych z Państwa rezerwacją. Jeżeli uważają Państwo, że Państwa organizator podróży nie udzielił Państwu wyczerpujących informacji, wprowadził Państwa w błąd albo standard nie odpowiadał ofercie, mają Państwo możliwość złożenia reklamacji. Pierwsze działania związane z reklamacją należy podjąć już w trakcie trwania urlopu. Jeżeli potrzebują państwo doradztwa prawnego związanego z Państwa podróżą, w tym składaniem reklamacji do biura podróży i podejmowaniem dalszych działań, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią poprzez formularz kontaktowy dostępny tutaj.

Strona internetowa Kancelarii korzysta z plików Cookies w celu tworzenia statystyk, optymalizacji a także dostosowania treści do preferencji Użytkowników. Mają Państwo możliwość zmiany ustawień plików Cookies w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje.