Podróże w pandemii Covid-19 – 10 kroków do spokojniejszego urlopu (część I)

Pierwszy kwartał każdego roku to czas, w którym mierzymy się z realizacją noworocznych postanowień. Wiele z nich dotyczy podróży, a że zimowa aura w Polsce potrafi być bardzo kapryśna, jednym marzą się w tym czasie zaśnieżone alpejskie stoki, inni chcą chłonąć atmosferę zagranicznych metropolii, jeszcze inni widzą siebie pod palmą na upalnej, rajskiej plaży. Niezależnie, czy wybierają Państwo eksplorację świata na własną rękę, czy też decydują się Państwo na wykupienie zorganizowanego wyjazdu w biurze podróży, przed udaniem się na zagraniczny urlop, warto zapoznać się z zasadami, które pozwolą dobrze przygotować się do wyjazdu i ograniczyć niepotrzebny stres związany z podróżowaniem w czasie pandemii Covid-19. Zapraszamy do przeczytania pierwszej części artykułu, z której dowiedzą się Państwo m. in. czym kierować się przy wyborze miejsca podróży w czasie trwania pandemii, kiedy i gdzie weryfikować informacje oraz jak wygenerować odpowiedni certyfikat zaszczepienia.

 

  1. Ustalanie priorytetów

Włochy, Meksyk, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie… Zanim spontanicznie kupimy bilety na samolot albo zarezerwujemy pokój w hotelu warto poświęcić dłuższą chwilę na zastanowienie się, co w podróży jest dla nas ważne, a także czy jesteśmy w stanie dostosować się do wymogów wjazdowych danego państwa. Jeżeli priorytetem jest dla nas bezpieczna podróż i pobyt, warto wybrać kierunek, gdzie wymagane jest nie tylko pełne zaszczepienie, ale również wykonanie testu PCR. W przypadku, gdy nie chcemy wydawać dodatkowych, całkiem sporych, środków na testowanie całej rodziny, lepszym wyborem może okazać się destynacja, w której akceptowane są wyniki tańszych testów antygenowych albo też w ogóle nie ma obowiązku okazywania testu na Covid-19. Osoby niezaszczepione nie będące ozdrowieńcami, które nie chcą spędzić urlopu na przymusowej kwarantannie, chwilowo muszą ograniczyć swoje zagraniczne podróże do państw, które nie przewidują dla nich szczególnych restrykcji wjazdowych. Podróżując w czasie pandemii warto rozważyć również, czy w razie zachorowania, państwo, do którego się wybieramy jest w stanie zaoferować opiekę medyczną na odpowiednim poziomie. Jeśli zdrowie stawiamy przed przygodą, być może lepiej będzie wybrać słoneczne Wyspy Kanaryjskie niż bardzo popularny w ostatnim czasie Zanzibar.

 

  1. Zasada ograniczonego zaufania

Kiedy wstępnie ustaliliśmy nasze oczekiwania, należy zapoznać się z warunkami podróży do wybranej przez nas destynacji. Jeśli chcemy skorzystać z oferty biura podróży koniecznie zapoznajmy się z informacjami dotyczącymi warunków wjazdu udostępnianych na stronach internetowych touroperatorów. Bądźmy dociekliwi i weryfikujmy informacje na infoliniach biur bądź u doradców podróży. Sumiennie zapoznajmy się z informacjami dla podróżujących dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeżeli mamy taką możliwość zapoznajmy się z warunkami wjazdu do wybranego przez nas państwa, na jego stronach rządowych. Zwracamy uwagę na to, że poszczególne regiony danego państwa mogą mieć swoje własne wytyczne. …i jeszcze raz pytajmy, sprawdzajmy i potwierdzajmy uzyskane informacje.

 

  1. Przesiadki i wymogi linii lotniczych

Destynacja wybrana, sprawdziliśmy np., że kraj podróży nie wymaga ani zaszczepienia, ani testu (w kilku źródłach), już pakujemy walizki… Uwaga! Koniecznie zweryfikujmy, czy wybrane przez nas linie lotnicze nie mają własnych wymogów epidemicznych. Może się okazać, że nie unikniemy np. testu PCR nie tylko lecąc z Polski za granicę, ale również przed wejściem na pokład samolotu w drodze powrotnej. Jeżeli w planie mamy przesiadkę na inny samolot, sprawdźmy, czy kraj, w którym odbywa się przesiadka nie ma szczególnych wymogów lub restrykcji.

 

  1. Zmiany, zmiany, zmiany

Od czasu wybuchu pandemii Covid-19 w podróżowaniu jedyną stałą jest zmiana. Pomimo dokładnej weryfikacji kierunku może się zdarzyć, że na kilka dni, albo nawet w dniu podróży zostaniemy zaskoczeni nagłą zmianę przepisów, czy to w Polsce, czy w kraju naszej destynacji. Podejdźmy do tego na spokojnie, ale też bądźmy na bieżąco, żeby odpowiednio zareagować, jeśli będzie to możliwe. Jeżeli nie wykupiliśmy biletów na samolot w promocji „za półdarmo”, poważnie rozważmy wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia od rezygnacji z podróży.

 

  1. Paszport Covidowy

Preparaty jednodawkowe, pierwsza dawka, pełna dawka, dawka uzupełniająca, dawka przypominająca… Łatwo o pomyłkę. Pamiętajmy, że dowody szczepień (paszporty Covidowe) dostępne są do pobrania na stronie pacjent.gov.pl. Kod QR jest generowany osobno po przyjęciu każdej z dawek. Jeżeli państwo docelowe wymaga dowodu zaszczepienia dwiema dawkami, a my przyjęliśmy już trzecią, wydrukujmy dokument potwierdzający przyjęcie dwóch dawek wraz z odpowiednim kodem QR (po co później tracić czas na wyjaśnianie sytuacji na granicy). Miejmy również na uwadze, że paszport Covidowy ma określoną ważność, a poszczególne państwa spoza strefy Schengen mogą wprowadzać własne uregulowania dotyczące rodzaju akceptowalnych szczepień i ich ważności.

 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z drugą częścią artykułu, w której przeczytają Państwo m. in. o rodzajach testów Covid-19 i ich ważności oraz o dodatkowych wymogach związanych z wyjazdem i powrotem z zagranicy.

 

W przypadku, gdy korzystają Państwo ze zorganizowanych form podróży, to na organizatorze podróży spoczywają określone obowiązki związane z poinformowaniem Państwa o zasadach związanych z podróżowaniem oraz zapewnieniem warunków podróży i zakwaterowania zgodnych z Państwa rezerwacją. Jeżeli uważają Państwo, że Państwa organizator podróży nie udzielił Państwu wyczerpujących informacji, wprowadził Państwa w błąd albo standard nie odpowiadał ofercie, mają Państwo możliwość złożenia reklamacji. Pierwsze działania związane z reklamacją należy podjąć już w trakcie trwania urlopu. Jeżeli potrzebują państwo doradztwa prawnego związanego z Państwa podróżą, w tym składaniem reklamacji do biura podróży i podejmowaniem dalszych działań, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią poprzez formularz kontaktowy dostępny tutaj.

Strona internetowa Kancelarii korzysta z plików Cookies w celu tworzenia statystyk, optymalizacji a także dostosowania treści do preferencji Użytkowników. Mają Państwo możliwość zmiany ustawień plików Cookies w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje.